Günümüzde her iki kişiden birisinin en büyük sağlık problemi fazla kilolu olmak. Yine de fazla kilo problemi olan kişilerin birçoğu bunun sağlık sorunu olduğunun farkında değil. Bu durumun sağlık problemi değil bir kusur olduğunu düşündükleri içinse fazla kilolardan kurtulmak için bir mucize arayışına giriyorlar. Maalesef bu durumdan faydalanmak isteyen bir zayıflama sektörü oluştu ve bu sektör sağlıktan çok parayı umursadığı için her geçen gün yeni bir mucize diyet ve mucize hap icat edip piyasaya sürüyorlar. Peki bu mucizelerin sonucunda hızla kilo vermek vücuda nasıl etki ediyor hiç düşündünüz mü?

Bir mucize olarak sunulan bu diyetler ortak noktası çok az kalori veya tek tip besine dayalı olmaları ve tek yönlü yaklaşımlar içermeleridir. Bu durum vücudun sağlıklı çalışması için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, karbonhidrat, protein veya yağ bakımından çok fakir kalmasına neden olur. Bunlar yetmezmiş gibi son zamanlarda sık sık açlığa dayalı hatta uzun süre aç kalmanıza neden olan oruç diyetleri de sık sık duyulmaya başladı. Özellikle haftanın bazı günleri istediğini ye diğer günler hiçbir şey yeme diyetleri istediğini ye günlerindeki lezzetli ve vazgeçilmez yemeklerin diğer günlerde daha çok istenmesine sebep olmaktadır. Bu durum diyet yapmak yerine aşırı yemek yeme arzusu uyandırır ve sağlıklı yeme alışkanlıklarının oluşmasına engel olur.

Hızlı zayıflatan diyetlerin vücuda zararları nelerdir?

Bahsettiğimiz hızlı kilo verdiren diyetler kısa vadede kilo verdirse bile uzun vadede kişide birçok rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor. Bu durumda en korkulan durum, vücudun metabolizmasının bozulması sonucu vücudun sağlıklı yaşaması için en önemli etken olan su dengesinin bozulması sonucu kalp ritminde bozulma ce ani ölümlerdir. Bu kadar ciddi sonuçlar yanı sıra vücutta sarkma, saç dökülmesi, tırnak kırılmaları, cilt kuruluğu, kabızlık ve yoğun sindirim sorunları gibi problemlerle beraber kişinin erken ve hızlı bir yaşlanma sürecine girmesine sebep olabilmektedir.

Fazla kilolu olmanın bir hastalık olduğunu kabul etmek çok önemlidir. Nasıl ki hasta olduğunuzda işin ehli bir doktora gidiyorsanız fazla kilo sorununu çözmek için de alanında uzman ve sizin için en doğru çözümleri üretecek uzmanlarla görüşmeli ve kısa vadede mucizeler vaat eden sistemler ve diyetlere karşı çok dikkatli olmalıyız.

Sadece zayıflamak değil, kişinin sağlığını da daha iyi hale getirecek, kalıcı kilo verme hedefi koymak en doğru yöntem olacaktır. Unutmayın ki kiloları bir günde almadınız ve bir günde vermek diye bir şey söz konusu olamaz. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı için öncelikle aşırı kilo alma sebepleri çözülmeli. Beraberinde kişinin metabolik hızı, varsa hastalıkları, yaşı ve kilo fazlalığı dikkate alınmalıdır. Yaşam boyu sürdürülecek sağlıklı yeme davranışları kazandırılmadan bir kişinin uzun vade de doğru ve kaliteli bir şekilde kilo vermesi mümkün değildir.

Bross Life olarak yaşam koçumuz Sibel Büyükuğur yönetiminde, sizin bünyenize özel, doğru ve sağlıklı programları hazırlayarak ile düzenli olarak kontrol ediyor ve sağlıklı yaşamı sizin için bir yaşam şekli haline getiriyoruz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.