Stres maalesef ki insan sağlığını en çok tehdit eden ve en çok kaçınılması gereken bir durumdur. Ancak yine maalesef ki özellikle içinde bulunduğumuz çağda, yoğun iş hayatı, trafik ve bazen de sosyal ilişkiler strese yol açabilmektedir. Aslında stres mutlaka uzak durulması gereken bir şeydir. Çünkü pek çok hastalığın ana sebebi stres olmaktadır. Bu yüzden de kesinlikle stresten fazlasıyla kaçınmak gerekir. Özellikle bazı gıdalar günlük hayatta karşınıza çıkan stresten uzak durmak ve bunun olumsuz etkilerini vücudunuzdan kaldırmak için oldukça etkili olmaktadır. Hadi gelin sizi pamuğa dönüştürecek 11 stres karşıtı sağlıklı besini inceleyelim.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Yoğurt | Brosslife Diyet Ürünleri

1.Yoğurt

Yoğurt eğer stresli bir hayatınız var ise ara öğünlerde düzenli olarak tüketebileceğiniz bir besindir. Yoğurdun yatıştırıcı bir etkisi vardır. Üstelik gerek fiyatı gerek her yerde bulunur olması ile kesinlikle tercih edilir bir gıda olacaktır. Hatta evde kendi imkanınızla da gayet kolay yoğurt yapabilirsiniz.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Süt Ürünleri | Brosslife Diyet Ürünleri

2. Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve tüm süt ürünleri stresle başa çıkma konusunda oldukça etkilidir. Sizi psikolojik olarak fazlaca rahatlatan bu besinler eğer uyku problemi yaşıyorsanız da oldukça yardımcı olacaktır.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Siyah Çikolata | Brosslife Diyet Ürünleri

3. Siyah Çikolata

Siyah çikolatanın stresle başa çıkma konusunda ve mutluluk hormonu salgılama konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak yine de siyah çikolatayı da aşırı miktarda tüketmemelisiniz.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Portakal | Brosslife Diyet Ürünleri

4. Portakal

Portakal içerisinde bol miktarda C vitamini bulunduran bir besindir. Stresle başa çıkma konusunda da size çok fazla yardımcı olacak bir meyvedir.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Yaban Mersini | Brosslife Diyet Ürünleri

5. Yaban Mersini

Yaban mersini eşsiz lezzeti ve sayısız faydasıyla stresle başa çıkmada etken bir rol oynamaktadır. Özellikle yoğurtlara ilave ederek tüketebilirsiniz.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Balık | Brosslife Diyet Ürünleri

6. Balık

Özellikle somon, ton balığı ve sardalye içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulundurması sebebiyle stresle başa çıkma konusunda birebirdir. Uzmanlar da eğer balık tüketmek konusunda bir rahatsızlığınız yok ise haftada iki kere balık tüketmenizi tavsiye ederler. Ancak balık tüketiminde en çok dikkat etmeniz gereken konu balığın taze olmasıdır. Çünkü bayat balıkların tüketimi ciddi anlamda zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu konuda hassas olmalı ve tüketeceğiniz balığın tazeliğinden emin olmalısınız.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Muz | Brosslife Diyet Ürünleri

7. Muz

Muz hem çok faydalı hem de çok lezzetli bir meyvedir. Aynı zamanda stresi azaltma konusunda da büyük etkileri vardır. Ama aşırı enerji yüklemesi yapması nedeni ile aşırı tüketim yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Domates | Brosslife Diyet Ürünleri

8. Domates

Domates de stresle başa çıkmak istediğiniz zamanlarda size bolca yardımcı olacak bir gıdadır. Ancak alerji ihtimaline karşılık aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Karpuz | Brosslife Diyet Ürünleri

9. Karpuz

Tam bir yaz meyvesi olan karpuzun da stresli anlarında sizi sakinleştirecek müthiş bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle tüketebilirsiniz.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Greyfurt | Brosslife Diyet Ürünleri

10. Greyfurt

Greyfurt da stresle başa çıkma konusunda oldukça yardımcı bir meyvedir. Ancak greyfurt tüketimi konusunda çok ama çok dikkatli olunmalıdır. Greyfurt tüketmeden önce doktorunuza başvurmanızda yarar vardır. Özellikle hamile olanların greyfurt tüketmesi tavsiye edilmez. Aynı şekilde antidepresan ilaçları kullanan insanların da greyfurt tüketmesi kesinlikle yasaktır.

Stress karşıtı sağlıklı besinler - Greyfurt | Brosslife Diyet Ürünleri

11. Ceviz

İnsan sağlığı için sayısız faydası olan bir besindir ceviz. Aynı zamanda strese de çok iyi gelmektedir.