Türkiye’de yaklaşık 6 milyon diyabet hastası olduğunu biliyor muydunuz? Maalesef bu sayı her geçen gün artıyor. Pankreasın insülin üretimini azaltması ya da vücudun insüline karşı direnç geliştirmesiyle ortaya çıkan şeker hastalığında, genetik faktörler kadar beslenme şekli de önem arz ediyor.

Beslenme konusunda her an tetikte olamadığımız bir gerçek. Ancak şeker seviyesini sizin yerinize dengede tutacak bazı yiyeceklerle diyabete karşı önlem almanız mümkün. Diyabet hastalarının tüketmesi oldukça faydalı olan bu gıdalar, şeker seviyesinin yanı sıra kolesterolü de kontrol altına almaya yardımcı oluyor.

İşte vitamin ve minerallerce zengin, kan şekerini dengeleyen 8 yiyecek:

1. Baharatların En Sağlıklısı: Tarçın

Tarçının şekerli bir baharat olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aksine tarçın kan şekerini düşüren, tip 2 diyabet riskini azaltan en önemli besinlerden biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar tarçın ve tarçın özütünün açlık kan şekerini hızla düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Kan şekerini dengeleyen tarçının bir başka faydası daha var! Kandaki iyi huylu kolesterolü (LDL) yükselterek, kötü huylu kolesterolü (HDL) düşüren tarçın, trigliserid ve total kolesterolü de kontrol altına almaya yardımcı olur.

2. Lif Etkisi: Çemenotu Tohumu

Çemenotu yaprakları ve tohumlarıyla Güney Asya mutfağında sıkça kullanılan bir baharattır. Tip 1 ve tip 2 diyabet kan şekerinin yanı sıra prediyabet (gizli şeker) kan şekerini de düşüren çemenotu tohumu, içerdiği lif sayesinde karbonhidratların sindirimini yavaşlatır. Uzun süre tok hissetmenizi sağlayan çemenotu tohumu; vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu tam bir sağlık kaynağıdır.

3. Antioksidanların Kralı: Sarımsak

Sarımsak özellikle yüksek tansiyonu ve kötü huylu kolesterolü düşüren bir yiyecek olarak bilinir. Ancak sarımsağın kan şekeri üzerindeki etkisi ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça umut verici. Kobay fare ve tavşanlar üzerinde yapılan deneyler sarımsağın kan şekerini düşürdüğünü, sarımsak özünün kandaki mevcut insülin miktarını arttırdığı ortaya koymuştur.

Sarımsak gibi soğan da hem antioksidan etki gösteren hem kan şekerini düzenleyen besinlerden biridir. O halde, şimdi koku endişesini bir kenara bırakıp soğan-sarımsak stoklama zamanı!

4. Dost Yağlar: Avokado ve Kuruyemiş

Tekli doymamış yağ asitleri kan şekerini dengelemeye yardımcı olan özel bir beslenme düzeninin en önemli bileşenleridir. Avokado, kuruyemişler, keten tohumu ve zeytinyağı içerdikleri faydalı yağlarla kan şekerini düşüren çok değerli besinlerdir.

Avokado diyabet ve metabolik sendrom başta olmak üzere birçok sağlık problemine yakalanma riskini azaltan, güçlü bir antioksidandır. Avokado gibi tekli doymamış yağ açısından zengin besinler, karbonhidrat ağırlıklı beslenme ile karşılaştırıldığında, kan şekerini düşürme ve gizli diyabete yakalanma konusunda oldukça etkili önlemlerdir.

5. Renge Dikkat: Yaban Mersini

Renk pigmentlerinin güçlü antioksidanı; ‘antosiyanin’ içeren meyve ve sebzeler kan şekerini düşürmekte oldukça etkilidir. Yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi mavi, mor ya da kırmızı besinler antosiyanin açısından zengindir.

Yaban mersini, kan şekerini düşürmesinin yanı sıra çözünebilen lif kaynağı yapısıyla obeziteye karşı da faydalı bir önlemdir. Obez ve gizli şekeri olan kişiler üzerinde yürütülen bir çalışma, 6 hafta boyunca düzenli olarak yaban mersini tüketmenin büyük ölçüde olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Yaban mersininin özellikle nişasta açısından zengin besinlerden sonra tüketilmesi ani kan şekeri yükselmelerinin önüne geçer.

6. Kan Kırmızısı: Kiraz

Özellikle mayhoş ve koyu kırmızı kiraz antosiyanin deposudur. Kan şekerini düşüren antosiyanin, vücudunuzu enfeksiyon ve iltihabi hastalıklara karşı korur. İnsülin direncini kıran kirazı mutlaka diyetinize ekleyin.

7. Asidine Bakmayın: Elma Sirkesi

Elma sirkesi son yıllarda sağlıklı beslenmeye özen gösteren kitle arasında oldukça popüler hale gelmiştir. Elma sirkesinde ki asetik asidin midedeki bazı enzimleri azalttığı bilinmektedir.

Elma sirkesinin kan şekeri üzerindeki etkisiyle ilgili olarak yapılan bir çalışma; 1 yemek kaşığı elma sirkesini suyla karıştırarak aç karnına içmenin sağlık açısından çok yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Elma sirkesi insülin direncini azaltarak, özellikle tip 2 ve gizli diyabet hastalarında karbonhidrat ağırlıklı yedikten sonra ani şekilde yükselen kan şekerini düşürür.

8. Sevdiğiniz İçecek: Kahve ve Ötesi

Kan şekerini azaltan birçok besinden söz ettik. Chia tohumu, arpa, limon ve tatlı patates de kan şekerini düşürmeye yardımcı olan saymadığımız besinler arasında. Ancak sırada tüketimi konusunda hep ikilemde kaldığınız bir içecek var: kahve.

Yapılan çalışmalar günde 1 fincan kahve tüketmenin tip 2 diyabete yakalanma riskini %10 azalttığını ortaya koymuştur.

Siz de kan şekeri konusunda endişeliyseniz ya da diyabetle birlikte yaşıyorsanız bir tutam tarçın eklediğiniz kahve ve 1 kase yaban mersiniyle güne başlayabilirsiniz. Böylece hem kan şekerini dengede tutmuş, hem de zengin antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz. Özellikle diyet yapılırken kullanımına dikkat edilmesi gereken ve sağlığınızı doğrudan etkileyen besinleri bir araya getiren, size özel hazırlanmış paketlerimiz ile hem istediğiniz gibi kilo verip hemde en zinde haliniz ile günü karşılayabilirsiniz.