Sağlıklı yaşam hedefinde olanların en büyük hatası, belirli dönemlerde diyet yapıp, istenilen kiloya ulaşınca kalori kontrolünü bırakmak oluyor maalesef. Oysa sağlıklı yaşam bir süreç değil bir yaşam biçimidir. Sağlıklı yaşam biçimini meditasyon, yemek tarzı, hayata bakış açısı, eğilimler gibi içinde pek çok konuyu barındırır. Sağlıklı yaşam için beslenme alışkanlıkları konusunda özellikle kalori konusunda bilinmesi gereken pek çok ayrıntı vardır. BrossLife olarak, bugün sizlere, günlük kalori ihtiyaçları ve kalori kontrolü konusunda bilinmesi gereken bazı detaylardan bahsetmek istiyoruz.

İlk olarak kalori nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Kalori dilimize Fransızcadan geçmiş olup, doğal atmosfer basıncında 15 derecede 1 gram suyu, 1 derece ısıtmak için ihtiyaç duyulan ısı miktarına kalori denir. Yani kalori enerjidir. Bir gram yağ yaklaşık dokuz kalori enerji verir. Biraz teknik bir açıklama oldu ama aslında temelde bilinmesi gereken şu ki, kalori enerjidir ve vücudumuzun sağlıklı ve stabil olması için kalori almak zorundayız.

Peki, ne kadar kalori almalıyım?

Aslında bunun net bir cevabı maalesef yok. Örneğin çocukluk ve ergenlik döneminde aşırı hareketli olmak ve metabolizma hızının yüksek olması nedeni ile yüksek miktarda kalori alımının gerekli olduğunu anlayabiliriz. Ama ergenlik sonrası, özellikle yoğun bir çalışma hayatı ile hareketsiz bir yaşam sürecinde iseniz günlük tüketmeniz gereken kalori miktarı azalacaktır. İhtiyacınız olan kalori yaşınıza, cinsiyetinize, günlük hareket aktivitenize göre değişiklik gösterecektir.

Diyet için kalori miktarları nedir?

Diyet için alınması gereken kalori miktarı hesaplanırken diyetin amacına doğru karar vermek gerekir. Amacınız kilo vermek ise günlük ihtiyacınızın 500 kalori fazlasını almak size haftada ortalama 1 kilo verdirirken, amacınız mevcut kilonuzu korumak olduğunda ise günlük ihtiyacınızdan 1000 kalori fazla almanız bunu size sağlayacaktır.

Kalori hesabında pek çok kaynakta farklı açıklamalar yer almakta ve bu çok ciddi anlamda kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bu konuda en geçerli kaynak ABD Sağlık Bakanlığı verileri olarak düşünülebilir. Kaynağa göre 19-30 yaş arası ve günlük 30 dakika aktivite yapan kadınların günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori iken erkeklerde kalori ihtiyacı ise 2400 kalori olarak belirlenmiştir. Bu değerler sağlık durumuna ve yapılan aktiviteye göre değişkenlik göstermektedir. Hiçbir aktivite yapmayan ve genel olarak oturularak geçirilen bir gün ise bu kalori ihtiyacı 1000-1200 kalori daha az olacaktır.

Eğer gününüzü hiçbir aktivite yapmadan geçiriyorsanız ve sağlıklı bir bünyeye sahipseniz diyet yaparken kadınlarda zayıflamak için 1200 kalori erkeklerde ise 1500 kalori en iyi oranlar olacaktır. Eğer amacınız diyet yaparken kilonuzu sabit tutmak ise kadınlarda 1500 erkeklerde 1800 kalori yine en iyi oranlar olacaktır.

Bünyeniz için en doğru kalori miktarını belirlemek için #brossLife olarak uzman yaşam koçumuz Sibel Büyükuğur’dan destek alabileceğiniz gibi sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz Brosslife Paketlerini inceleyebilirsiniz. Daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bir sonraki yazımızda görüşene kadar sağlıklı ve keyifli diyetler diliyoruz.