Kilo problemi olan kişiler için, diyet başlı başına hayattan soyutlanma süreci olabilir. Kilo problemi dolayısı ile çevresel baskılar, izole bir yaşam ve gelecekten beklentisizlik gibi durumlar oluşur ve kişinin özgüveni normal bir hayat yaşamasına engel olacak kadar kötü bir hal alabilir. Yine de fazla kilonu olması illaki diyet yapmanız anlamına gelmez. Doğru yapılmayan bir diyet, kişinin sağlığını tehdit ederken, sonucu ölüme bile varabilen bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden diyet yaparken bilinmesi gerekenleri sizin için bir liste haline getirdik. Gelin, diyet yaparken bilinmesi gereken 10 şeyi inceleyelim

Çabuk kilo verdiren mucize diyetlerden uzak durun

Kilolarınızı bir günde almadınız. Bir günde kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacak mucize diyet listelerinden uzak durun. Metabolizmanızın size özel bir ritmi vardır. Ani değişiklikler vücudunuza zarar verecektir.

Normal yaşam tarzınızdan vazgeçmeyin

Diyet yaparken önerilen listelere, bünyenizi ve kişisel tercihlerinizi dikkate alarak uymanız sizin için en doğrusu olacaktır. Normalde yemediğiniz veya yerken keyif almadığınız şeyleri yeme çabanız çok kısa zamanda yaptığınız diyet programından vazgeçmenize sebep olacaktır.

Her Diyet Kişiye Özel Olmalıdır

Özel zevkleriniz, beraber yemeyi sevmediğiniz yemekler, yemeklerde bulunmasını tercih etmediğiniz tatlar, baharatlar… Tüm alışkanlık, alerji ve taleplerinizi alanında uzman diyetisyeninize öncesinde bildirmeniz programınızın buna göre oluşmasını sağlayacaktır.

Yasak kavramını unutun

Her diyet programı kendi için kişiye özel esneklikler içerecektir. Bir diyet içerisinde azminize bağlı olarak pizzada olabilir, çikolatada olabilir. Tabii bunların çok ve doyurucu olduğundan bahsedilemez ama arada sırada diyet listesinde olması size mutluluk verecektir.

Diyet kavramını unutun

Yaptığınız eylemin bir diyet olduğuna düşünmeniz bunu belli bir süre yapılacak ve amaçlara ulaşılınca bırakılacak bir eylem olarak gösterir. Yaptığınız eylemin bir sağlıklı ve dengeli beslenme eylemi olduğunu ve bir yaşam tarzı olması gerektiğini unutmayın.

Diyet hareketsiz olmaz

Çok yoğun çalışıyorsunuz ve hareket etmeye vaktiniz mi yok? Kendinizi kandırmayın, işe varmadan bir durak önce inin ve yürüyün. Asansörden vazgeçin ve yürüyün, akşamları kendinize vakit ayırıp güzel bir caddede yürüyün. Yürümeyi alışkanlık etmek bile diyetinizin düşündüğünüzden daha çabuk etki etmesini sağlayacaktır.

Bol su için

Vücudunuzun %75’i sudan oluşmaktadır. Metabolizma hızınıza bağlı olarak günde 2 litre civarı su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Sizin için en doğru oranı öğrenmek için alanında uzman bir diyetisyen ile görüşmenizi öneririz. Ayrıca unutmayın, çay ve kahve su değildir.

Lokmalarınızı sayın

Çok klasik bir yöntem ama hayat çok hızlı akıyor ve hayatın hızına uymaya çalışırken hızlı yeme alışkanlığınız oluşmuş olabilir. Sindirimin ağızda başlar. Daha kaliteli bir sindirim için yemeklerinizi iyice çiğnemeyi sakın unutmayın. Bu zayıflamanıza yardımcı olacak bir alışkanlıktır.

Ruhunuzu bedeniniz ile beraber güçlendirin

Sağlıklı ve dengeli yaşam, hayatınızın sonuna kadar geçerli bir yaşam şeklidir. Fiziksel olarak güçlü olmak kadar ruhen de dengede olmalısınız. Geç uyumak yerine erken kalkmayı tercih edin, sabahları hafif sporlar yapın, meditasyon yapıyorsanız kesinlikle yapın, eğer yapmıyorsanız başlayın.

Hayatınızın değiştirmek bir süreçtir. Buraya kadar bahsettiklerimizi sadece diyet yaparken bilinmesi gerekenler olarak düşünmeyin. Sizler sağlıklı ve mutlu bir yaşam şeklini kendinize yol ediniyorsunuz. Ne yaparsanız yapın, nasıl hareket ederseniz edin ilk olarak kendinizi sevin ve kendinize inanın, zaten gerisi kendiliğinden gelecektir. Sağlıklı ve dengeli yaşam sürecinizde size gönülden başarılar diliyoruz.