Kabul edelim, hemen hepimiz pazartesi başlayıp salı günü biten diyetlere defalarca başladık. Kimimiz bu konuda biraz daha ileri gidip çevremizden duyduğumuz diyet yöntemleri ile kilo vermeye çalışmış, kimimiz de uzman bir diyetisyene başvurup kilo vermeye çabalamışızdır. Öyle ya da böyle diyet konusunda kafalar oldukça karışıktır. Uzmanlar her insanın metabolizmasının birbirinden farklı olduğu ve her diyetin her kişide aynı sonucu vermeyeceği konusunda neredeyse görüş birliğindeler. Çevremizde diyet, kilo verme, obezite, spor, yürüyüş, su içmek, meyve yemek-yememek, karbonhidrat diyeti, protein diyeti vb. pek çok konuda muazzam bir bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı vardır. Peki ama bu bilgilerden hangileri doğru? Kilo verirken doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

 1. Kahve ve çay gibi içeceklerden bol bol tüketirsem, zaten içinde çok su var, su içmeme gerek kalmaz.
  Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler diüretik olduklarından asla suyun yerine tüketilemezler. Aksine bu tür kafein içeren içecekler vücudumuzdan suyun hızla atılmasına sebep olacaklardır. Bu nedenle iyi bir diyette suyun ağırlığı diğer içeceklere göre her zaman fazla olmalıdır.
 2. Ben meyve tüketmeyi çok severim. Zaten meyvede kalori yok o zaman diyette istediğim kadar meyve yiyebilirim.
  Keşke öyle olsa ama meyveler sanılanın aksine çok fazla kalori içerirler. Meyvelerin aşırı tüketimi ile vücudumuza fazladan şeker almış oluruz. Alınan fruktoz vücudun yapısı gereği depolanan yağa dönüşecektir. Şeker yükselmesine, karın bölgesinde yağlanmaya sebep olabilir.
 3. Su detoks için çok faydalı, çok su içersem mutlaka zayıflarım
  Sakın ha! Su sağlıklı bir bünyenin olmazsa olmaz parçasıdır ama su aynı zamanda sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini içerir. Vücudumuz için gerekli olan karbonhidrat, protein yağ ve vitaminleri içermez. Bu nedenle vücudumuzdaki toksik maddeleri atmaya yarayan suyun çok içilmesi bizi zayıflatmayacak, aksine gereksiz ve çok içilen suyun zararı vardır. Tavsiye edilen miktar 2 litre olsa da bu miktar bile bünyeden bünyeye farklılık gösterecektir.
 4. Gün içinde acıktıkca veya canım çok fazla bir şey yemek isterse diyet ürünlerinden istediğim kadar tüketerek zayıf kalırım.
  Malesef mümkün değil. Üzerinde light yazan her ürünün istenildiği kadar tüketilebileceği anlamı çıkartılamaz. Diyet gıdalarının genelde yağ ve şeker oranları azaltılmış gıdalar olduğunu unutmayın. Fazla tüketilmesi sonuçta azaltılmış da olsa önemli bir oranda şeker ve yağı tekrar almanızı, belki de başka bir besin öğesini de bilmeden fazla almanıza sebep olacaktır.
 5. Benim bir arkadaşta işe yaradı, maydanozu kaynatıp suyunu içersem mutlaka zayıflarım
  Hayır. C vitamininden zengin olan maydanoz suyunun idrar söktürücü etkisi vardır. Ne kadar çok idrara çıkarsanız vücudunuzdan o kadar çok suyu kaybedersiniz. Bu nedenle aslında su kaybetmiş olursunuz.
 6. Sabah kahvaltısı çok önemli, akşamları da ailem ile yemek yiyorum, en iyisi öğlen yemek yemeyeyim. Böylece kolay zayıflarım
  Ana öğünlerin atlanmasının pratikte yararı var gibi görünse de uzun vadede yararınıza olmayacağını bilmelisiniz. Öğün atlayarak belki kilo kaybedersiniz ama sağlığınızı ve gün boyu gerekli olan enerjinizi kaybedersiniz. Asıl önemli olan, alınan fazla yağların atılıp vücutta birikmemesi olduğunu unutmayın.
 7. Saat 19 dan sonra bir şey yemek zararlıdır.
  Hayır. Kişinin öğünlerini nasıl yediği, kaç defa yediği, ne tür beslendiği, o saatten sonra ne yiyeceği ile alakalıdır. Genel olarak aktivitelerimiz yavaşladığından yakamayacağımız besinleri almanın sakıncası vurgulanmak istenmiştir. Gece 01.00 de uyuyan biri için 19.00 da yenmiş bir öğün oldukça acıktırıcıdır.
 8. Spordan sonra bir şey yememek zayıflamak için şarttır.
  Hayır sporda harcanan kalori ve enerjilerin, spor yorgunluğunun gitmesi için zaten vücut kaybedilen su, mineral, vitamin, karbonhidrat, proteinleri yerine koymak isteyecektir. Bunun hangi kaynaklardan hangi ölçüde karşılandığı önemlidir.
 9. Aç iken spor yaparsam zayıflamama daha yardımcı olur.
  Hayır. Spor yapmadan en az 2.5 saat önce yemek yemeniz yerinde olur. Sporun tok karnına yapılması zaten önerilmez. Ancak aç yapılması da performans düşüklüğü, dha az kalori yakımı gibi sonuçlar doğuracaktır.
 10. Bol bol maden suyu içmek zayıflamamı sağlar.
  Hayır. Maden suları sindirime yardımcı olan, hazmı kolaylaştıran, bol mineral içeren sulardır. Ancak tek başına zayıflamaya yardımcı olmayacağı gibi daha erken acıkmanıza bile sebep olabilir.
 11. Elma sirkesini her salatada bolca kullanıp, bir de içersem zayıflarım.
  Hayır. Sirke tek başına böyle bir etki yaratmaz. Fazla tüketilmesi ise sindirim sisteminizde aslında tam tersi bir etki yaratır. Mide asidini yükseltir, bu da sizi acıkmış hissettirir.
 12. Hayatımızdan yağı tamamen çıkarırsak daha kolay zayıflamış oluruz.
  Hayır. Son yıllara kadar yağdan uzak durun furyası olsa da son araştırmalar vücudun mutlaka yağa ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur. Bazı yağ asitlerini insan vücudu üretemez, besinlerle birlikte vücuda alınması gerektiğini unutmayın. Vücuda alınan karbonhidratlar ve proteinler yağda sentezlenir, enerjiye dönüşür.
 13. Sürekli açlık hissedecek şekilde az tüketirsem bir süre sonra buna alışır, zayıflarım.
  Hayır. İlk başta kilo kaybedersiniz, ancak sonucu fazla kilo olarak size döner. Çünkü sürekli açlık hissine karşılık vücut savunma mekanizmasını çalıştırır, az da yeseniz, bunları yağa çevirip depolar. Çünkü vücut kıtlık durumunda bunları kullanmak için enerji ihtiyacı için depolar. Bu nedenle dengeli, sürekli aç kalmayacak şekilde beslenmenizi öneririz.
 14. Karbonhidratları tamamen hayatımdan çıkarırsam zayıflarım
  Hayır. Tahıl ağırlıklı beslenmeyi, ekmekleri beslenmenizden çıkarırsanız; kaybettiğiniz kilolar yağdan değil de sudan olmaktadır büyük ihtimalle. Çünkü tahıl ağırlıklı, esmer ekmek vb. tahıl ürünleri kimyasal yapılarından dolayı su tutucu özelliğe sahiptirler. Aslında yağdan değil sudan zayıflamış olursunuz.
 15. Kısa sürede kilo verdiren diyetler en doğru, başarılı diyettir.
  Sağlıklı kilo vermenin de bir ölçüsü vardır. Öyle haftada beş verdim, haftada üç verdim olayı değildir. Sağlıklı olan haftada ortalama en fazla bir kg. kilo kaybıdır. Hatta bu kadarın bile fazla olduğunu söyleyen uzmanlar bulunmaktadır. Sağlıklı olanı bir süreç içinde kilo kaybetmektir, birden değil.

Aslında bu kadar bilgi kirliliği olan bir yerde, bu kadar kavram karmaşasının oluşması çok normal bir durum. Bizler BrossLife olarak tüm bu kavram karmaşasından uzaklaşmanız için size özel çözümler üretiyoruz. Çözümlerimizden faydalanabilmeniz için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.